Andris Otisons: “Projektu nedēļas uzdevums – būvēt senu policistu laivu”

Autors: Andris Otisons
Red Cross United World College, 1. kursa students

Oktobra otrajā nedēļā, skolā ieplānota projekta nedēļa. Pirms tam ir jāizvēlas četras prioritātes, no kurām viena tiks piešķirta un tā nu sanāca, ka no manām izvēlētajām (Dejošanu, dzīvības glābšanu, laivas būvēšanu, zvejošanu un pētīšanu) dabūju laivu būvēšanu. Uzdevums bija būvēt senu policistu laivu. Bet tā kā laivu parasti būvē pāris mēnešus, tad mēs tik iesākām un cita grupa, kura ar būvēšanu nodarbojas ārpusskolas aktivitātē, pabeigs.

1. dienā gāju nezinādams, kas sagaida un ko liks darīt. Pirms ķeramies pie cirvja mūs gaida izbrauciens ar laivu pakaļ 2 lieliem bluķiem/stumbriem. Uzsākot darbu 3 laivu būvētāji/ eksperti mūs „iedrošināja”, stāstot par to kā cirvis var nokļūt kājā un par to, ka droši vien būs nepieciešams lielāka medicīnas paciņa, nekā viņiem jau bija. Interesantais izbrauciens, drošības pasākumi un nedēļas sākums turpinājās ar smagu, bet jautru darbu. Pāršķelt bluķus uz pusēm (gareniski).

Nebiju domājis, ka tas vispār ir iespējams. Bet kā izrādās nepaiet ne 2,5 stundas un ar sviedriem uz pieres un tulznām uz rokām, bluķis uz pusēm. Man ar partneri Kristoferu no Norvēģijas patrāpījās sauss bluķis, kuru kā izrādās nemaz tik viegli uz pusēm nedabūt. Kad pārējie 2 bluķi jau uz pusēm un tiek dīrāti, mēs savējam vēl neesam pusē. Tas bija ciets rieksts, bet pārkožams. Biju tik aizrāvies ar centiem dabūt to bluķi uz pusēm, ka sanāca salauzt 2 rīkus – āmuri un cirvi, bet par laimi, neviens pa kaklu nedeva.

Nākamās dienas aizritēja bluķus veidojot izliektā, izvērptā formā, kas bija ļoti interesanti un neparasti, jo to darījām ar cirvi. Nebiju domājis, ka koka laiva būvēšana ir tik sarežģīti. Tas prasa daudz laika, lielu pacietību un pūles.

Vēl viena problēma ar ko nācās saskarties bija pirkstu sišana pret bluķi un nereti, kad cirvis noslīdēja gar koku un tuvojās kājai… Par laimi visi beidza nedēļu stāvot uz 2 kājām.

Četru dienu laikā, jo vienu dienu pavadījām laivu muzejā, apskatot ko tieši mēs būvējam un kādas tieši ir laivas, pēc 3 ekspertu domām izdarījām lielu un prasmīgu darbu, par kuru beigās dabūjām arī diplomu.

Beigu beigās tikai izgrebti 4 dēļi, kuri tagad veido laivas apakšu – priekšā un aizmugurē. Rezultātā ir iegūta jauna pieredze un labi pavadīts laiks.


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s