Artūrs Sņegovičs: „UWC pieredze man noder katru dienu“

Cēsinieks Artūrs Sņegovičs 2003. gadā ieguva stipendiju mācībām Red Cross United World College, pēc tam ieguva politikas un sociālo zinību bakalaura grādu Rūzvelta akadēmijā, Ūtrehtas universitātē, Holandē un šobdrīd ir viens no Iespējamās Misijas dalībniekiem un strādā par vēstures, politikas un tiesību skolotāju Ogres profesionālajā vidusskolā.

Īsi pirms Ziemassvētkiem viņš piekrita nelielai sarunai par savu pieredzi UWC.

Artūrs stāsta, ka izvēle kļūt par skolotāju bija daudzu apstākļu sakritība un savā ziņā veiksme, kuru līdz galam vēl nespējot novērtēt. Šī gada martā atgriezies Latvijā un meklējis iespējas, kur pierādīt sevi un attīstīties. Tieši tajā pašā laikā norisinājās „Iespējamās misijas” konkurss un domāja, ka tas būtu lielisks veids kā dot atpakaļ savu uzkrāto pieredzi un zināšanās. Vēl jo vairāk, „Iespējamās misijas” mērķi un vīzija saskan gan ar viņa paša iekšējo pārliecību, gan arī ar UWC ideāliem. Pamatdoma ir nostiprināt izglītību kā vērtību Latvijā, lai katrs skolēns saņemtu kvalitatīvu un mūsdienīgu izglītību. Ar tādu domu arī pieteicies un nu jau ir nostrādājis skolā 4 mēnešus. Darbs ir ļoti izaicinošs, bet sniedz arī lielu gandarījuma sajūtu, kuru līdz šim nav izjutis, strādājot citos darbos. Skolā noteikti strādāšot 2 gadus. Artūrs saka: „Tomēr, šis laiks, ko pavadu skolā, ļauj man pašam noprast, ka noteikti strādāšu jomā, kas būtu saistīta ar izglītību tiešā vai netiešā veidā.“

Ko Tev nozīmē UWC – šeit, tagad, šodien?
UWC uz doto brīdi man nozīmē brīvību no aizspriedumiem, atvērtību visam jaunajam, uzdrīkstēšanos riskēt un šķēršļu pārvarēšanu ik dienu.

Lasot UWC organizācijas misiju, rodas sajūta, ka UWC veidota, lai darītu cilvēkus labākus? Vai tas strādā? Kopumā un tieši ar Tevi?
Lasot UWC vīziju noteikti piekrītu, ka pēc UWC absolvēšanas cilvēki kļūst labāki. Viņu redzesloks ir paplašinājies un ir izkristalizējušās personīgās vēlmes un dzīves mērķi. Ļoti laba un atzīta pasaules izglītība apvienojot ar UWC idejām rezultātā rada ļoti spējīgus un aktīvus jauniešus, kuri ar savām darbībām un idejām cenšas mainīt pasauli. Protams, veidi ir ļoti individuāli un atkarīgi no katra paša, bet parasti UWC absolventi vai nu turpina mācības pasaules universitātēs un tālāk nest pasaulē UWC idejas, vai nu darbojas kā brīvprātīgie nevalstiskās organizācijās un ar savu darbu palīdz cilvēkiem, kuriem tiešām tas ir vajadzīgs. Personīgi, izvēlējos turpināt mācības un tikai pēc to pabeigšanas nolēmu, ka tagad ir mana kārta pa īstam dot atpakaļ savu uzkrāto pieredzi.

Kopumā, tā ir nenovērtējama pieredze, kas palīdz turpmākajā dzīvē un rada tevī vēlmi iesaistīties aktivitātēs vai projektos, kas būtu saistīti ar apkārtējas dzīves uzlabošanu un ar domu mainīt pasauli uz labo pusi. Vēlme darboties un palīdzēt citiem cilvēkiem jau pašā pamatā ļauj noprast, ka UWC ir balstīta uz ideāliem, kas ir saistīta ar sadarbošanos vienam ar otru, un došanu citiem.

UWC nav viena vienīga pasaules glābšana un globālas draudzības veidošana. UWC nozīmē arī to praktisko dzīvi, kas slēpjas aiz noslogotas mācību programmas un intensīvas rosības ārpus skolas. Kuri Tev bija grūtākie šķēršļi, kas jāpārvar šajos divos gados?
Grūtākie šķēršļi divu gadu laikā bija saistīti ar akadēmisko pusi. Starptautiskā bakalaura (International Baccalaureate) vidusskolas programma ir ļoti prasīga pret skolēniem – ir daudz mājasdarbu, daudz projektu darbu, daudz grupu darbu. Šī programma ir viena no atzītākajām pasaulē un tās kvalitāte ir ļoti augsta. Mācoties svešā zemē un angļu valodā bija lielākās problēmas sākuma posmā. Tomēr, ar laiku, kad pierodi pie prasībām, viss kļūst vieglāks un jebkurš šķērslis var tikt pārvarēts. Intensīvas mācības multikulturālā vidē dod ļoti lielu pieredzi turpmākajai dzīvei  – tās palīdz saprasties ar citiem cilvēkiem, palīdz būt tolerantam un iecietīgam, un iemāca veiksmīgi strādāt stresa situācijās. Pēc UWC absolvēšanas katrs jaunietis ir spējīgs argumentēti spriest un viņam ir viedoklis par pasaules notiekošajiem procesiem, kas ir ļoti būtiski mūsdienu modernajā sabiedrībā.

Kurās pasaules vietās tagad dzīvo Tavi labākie draugi? Skaidrs, ka savā ziņā pasaule šodien ir „global village“, un tomēr – cik viegli ir šādu draudzību noturēt?
Mani labākie draugi uz doto brīdi dzīvo diezgan tuvu – pārsvarā Eiropā, kas ir ļoti iepriecinoši, jo varu viņus biežāk satikt. Protams, draudzību noturēt, it īpaši no attāluma ir grūti, bet no pieredzes zinu, ka tiekoties ar draugiem arī pēc 5 gadiem nekas it kā nebūtu mainījies. UWC ir radījis mūsos daudz pozitīvu emociju, kuras nekad nepazūd. Kopīgi ir pārdzīvoti daudzi notikumi – garas mācību naktis pirms eksāmeniem, kopīgi ceļojumi, projekti, ballītes, utt. Viss kopīgais vienmēr ir darīts ļoti pozitīvā gaisotnē, un grumbas kas jau parādās uz sejas ir no nemitīga smaida un smiešanās. Mūsdienās uzturēt kontaktu nav grūti – ir viegli ceļot, ir internets, tāpēc tiešām zinu, ka tie draugi nekad nepazudīs.

Kad un kāda bija pēdējā reize, kad pieķēri sevi, ka noderējusi UWC pieredze?
UWC pieredze man noder katru dienu. Strādājot skolā un plānojot savas stundas es mēģinu atcerēties mācību metodes, kuras tika izmantotas, kad es biju skolnieks. Es varu lepoties ar saviem brīnišķīgajiem skolotājiem, kas man bija UWC laikā, un tagad cenšos kļūt pats par labu skolotāju saviem skolēniem. Es cenšos būt ļoti iecietīgs un saprotošs, jo tā ir viena no lielākajām vērtībām ko es pats esmu iemācījies divu gadu laikā mācoties Red Cross Nordic UWC.

Kādi ir Tavi spilgtākie notikumi, kopš pabeidzi UWC?
Spilgtākie notikumi ir saistīti ar augstskolu absolvēšanu un atgriešanos uz dzīvi Latvijā. Man ir svarīgi veidot savu dzīvi Latvijā un cerams, ka ar savu pieredzi mācoties ārzemēs es spēšu mainīt dažas lietas arī mājās un dot atpakaļ, ko esmu ieguvis gan UWC laikā, gan arī pēc tā.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s