Vēstule no Norvēģijas: Viktorija stāsts par savu pirmo projektu nedēļu UWC

Autors: Viktorija Deksne
Red Cross Nordic UWC 1. kursa skolniece


Projektu nedēļa “Dream Valley”
Mācīties Red Cross Nordic United World Colleges (RCNUWC) ir aizraujoši un katra diena ir jauniem pārsteigumiem pilna, tomēr, lai arī cik interesanti nebūtu, IB programma liek mācībās ieguldīt daudz laika un piepūles. Lai mazinātu slodzi un ļautu studentiem gan fiziski, gan garīgi atpūsties, ik gadu notiek PBL, kas latviski tiktu tulkots kā projektu nedēļa. Šīs nedēļas ietvaros man bija iespēja doties uz vienu no skaistākajām Norvģijas daļām (apmērām 3h brauciena attālumā no Oslo), lai piecas dienas pavadītu “Sapņu ielejā” kopā ar zirgiem un apbrinojamajām ainavām.


Pirms projektu nedēļa sākās, mums bija iespēja izvēlēties vienu no daudzajiem projektiem, kas tika plānoti. RCNUWC konkurence vienmēr ir liela, bet vietu skaits ierobežots, nebūt ne visi studenti iekļūst projektos, ko izvēlējušies. Šķiet, man paveicās, jo, pēc manām domām, “Dream Valley” PBL  bija relaksējošākais un aizraujošākais no piedāvātajiem projektiem, un es kļuvu par vienu no sešiem studentiem, kas tajā iekļuva. Projektu vadīja Mariano no Argentīnas.

 “Dream Valley”
Nedēļa sākas ar sešas stundas garu braucienu uz Norvēģijas Ziemeļiem, vietu, kas saucas “Sapņu ieleja” jeb “Dream Valley”, kā jau iepriekš tiku minējusi. Tur ierodoties, mēs īsti nezinām, ko saigaidīt, tikai to, ka nedēļa būs lieliska. Svaigais kalnu gaiss, gleznainā ainava un savvaļas zirgi liek elpai aizrauties. Kaut arī noguruši, jo ieradāmies ap plkst. 2:30, bet ziņkāres pilni par gaidāmo rītu, mēs iekārtojamies jaunajās guļvietās un ļaujam sapņiem vaļu.

Saules stariem parādoties logā, mēs uzsākam projektu nedēļu ielejā, kas, nu, jau likusi saprast, ka nosaukums ir tās cienīgs. Sieviete, kas šo vietu radījusi, mūs sagaida ar plašu smaidu sejā. Tīna ir apmēram piecdesmit gadus jauna dāma no Vācijas, kas nu jau vairāk kā piecpadsmit dzīves gadus ir pavadījusi Norvēģijā. Nedēļai ritot, Tīna mums ļāva viņu iepazīt tuvāk, bet, ne tikai caur jokiem un darbu. Vienā no vakariem, ko pavadījām, ērti iekrārtojušies apkārt krāsniņai, mēs kopā skatījāmies dokumentālu filmu par viņas dzīves stāstu.

Kad Tīna bija apmēram septiņus gadus veca, viņa tika seksuāli izmanta. Septiņgadīgā meitene bija pārāk nobijusies, lai kādam to atklātu, tapēc slēpa, šo baiso nolēpumu. Lai aizbēgtu no skarbās realitātes viņa dienas un vakarus pavadīja sapņojot par zirgiem,kas vienmēr asociējušies ar maigām un mīlošām emocijām. Tikai četrpadsmit gadu vecumā viņa spēra izšķirošo soli un atklāja, kas viņai tika nodarīts daudzus gadus atpakaļ. Tas sašķēla ģimeni! Pirmā smagā pieredze viņas dzīvē nebūt nebija pēdējā, tomēr, lai arī cik daudzām grūtībām caur dzīves ceļu viņai nācās iet, nu sapnis par dzīvi saskaņā ar sevi, apkārtējo vidi un zirgiem, kas kļuvuši par viņas ģimeni, ir piepildījies. “Nekad nebeidziet sapņot un ticēt tiem!” Tīna ik dienas mums atgādina.

Kopā pavadītie vakari dod gaidīto atpūtu pēc intensīvās darba dienas. Ik dienu darāmo darbu saraksts mainās, jo tie pakāpeniski tiek veiksmīgi padarīti. Tas, protams, priecē, jo padara paveikto darbu rindu aizvien garāku. Dienām ritot, esam: pabeiguši siena šķūni, izveidojuši vārtus un žogu, iekārtojuši ziemas stalli zirgiem, nosiltinājuši ūdens vadus un iztīrījuši tualeti.  Viss, ko darām zirgu labad attaisnojas, jo nu mums ir iespēja iepazīt arī piecpadsmit savvaļas skaistuļus un caur netradicionālāmām metodēm ar viņiem strādāt un pat meditēt.

Pagājušās nedēļas laikā esmu patiešām daudz guvusi, jo īpaši enerģiju gan fiziskam, gan garīgam darbam, kas nepieciešama, lai turpinātu pārstāvēt Latviju kā UWC studente Norvēģijā. PBL nedēļa ir tikai viena no daudzajām lietām, ko esmu paspējusi piedzīvot, kopš augusta, kad šeit ierados. Jauni draugi no Āzijas, Eiropas, Ziemeļamerikas, Dienvidamerikas un Āfrikas. Jauni piedzīvojumi, esot smiekliem pildītā vidē, jaunas pieredzes un zināšanas. Jā, “Nekad nebeidziet sapņot un ticēt tiem!”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s